Co se děje v družince?
Někdo tomu říká cirkus,
my, taková normální družina.
Stručný přehled o tom, co se děje ve školní družině...
Prázdniny z klobouku
Tradičně během prázdnin připravuje školní družina pro děti příměstský tábor. Tentokrát na téma Prázdniny z klobouku. Zkusíte si vyluštit jednoduchou únikovku kouzelníka Pokustóna? Vašim cílem je získat šestimístný číselný kód, který ti odemkne tajnou zprávu. Na obrázku najdi celkem šest míst, na které lze kliknout. Po kliknutí se ti objeví úkol. Pokud úkol splníš, tak se dozvíš jednu číslici a její pozici v číselném kódu. Až budeš mít kód celý, klikni na klíček a naťukej kód. Přejeme ti příjemnou zábavu s Bobem a Bobkem.
Znáš svou školu dobře?
Vyzkoušej si to! Klikni na zelený rámeček a dostaneš se do testíku, kde můžeš klikat na správné odpovědi.
Začal nám nový školní rok 2022 - 2023. Máme před sebou deset měsíců, tak hurá no to!
Svatý Martin

Ani jsme se nenadáli a je tu listopad. Očekáváme příchod svatého Martina, zda-li pak přijede v letošním roce na bílém koni? Zkuste si některou z her.
Prázdninová úkolovka
Nemáte zrovna nápad co s volným časem. Zkuste si zatočit kolem štěstí a splnit některý z úkolů.
Pohádky z Větrné Lhoty
Prvňáčci se ve škole učí číst, psát, počítat, zpívat, kreslit, cvičit... a také se každý týden seznámí s jednou večerníčkovou pohádkou. Tentokrát nás večerníček zavedl do Větrné Lhoty za Radovánkem, Vichurou a jejich kamarádkou Jajdou. Dostali se do pěkné šlamastyky a potřebují vaši pomoc. Dokážete správně pojmenovat hudební nástroje?
Vpravo nahoře (ikonka čtyři šipky) ti přepne obrázek do režimu celé obrazovky.
Klikni na libovolný "praporek" u nástroje - a uvidíš různé možné názvy hudebních nástrojů. Klikni na ten o kterém si myslíš, že je správný. Svou odpověď si můžeš ověřit kliknutím na inkonu s "fajfkou". Pokud se název hudebního nástroje zbarvil do zelena, tak to je správná odpověď. Pokud svítí červená, tak je tvoje odpověď špatná. Nezoufej a zkus to opravit. Uvidíš, že to zvládneš.
Prázdniny s Čtyřlístkem
Tématem letošního táboru ŠD je oblíbený komiks Čtyřlístek. Zkusíte si jednoduchou únikovku? Tak hurá na to - stačí kliknout na odkaz a jste ve městečku Třeskoprsky. Pak musíte klikat na různé věci z obrázku (pozor ne všechny jsou aktivní a v tom je ten fígl) a plnit zadané úkoly. Za každý splněný úkol se dozvíš část hesla, tyto části si pečlivě zapisuj. Až budeš mít všechny úkoly splněné, tak najdi na obrázku zámek, tady zadej všechny ke každému zámečku správnou část hesla a pokud budeš mít vše správně, tak máš hotovo.
Našli jsme pro vás prima čarodějnickou únikovku. Hra ve které musíte plnit různé úkoly s čarodějnickou tématikou. Zvládnete to? Děkujeme paní Evě Čožíkové, která pro vás tuhle báječnou hru vytvořila.

Velikonoce ve světě
Připravili jsme pro vás velikonoční "pátračku".
V okolí školy jsme rozmístili 14 listů s úkoly - určitě je nepřehlédnete, jsou vytištěné na papíru velikosti A4.
POZOR do okolí školy jsme započítali i parkoviště za školou (nezapomeňte pátrat i mezi stromy) a školní hřiště.
Jak na to:
Vytiskněte si doplňovačku, která je ke stažení na konci článku. Pokud nemáte tiskárnu, nevadí, stačí když si na papír napíšete čísla 1 - 14 a budete k nim doplňovat správná písmenka.
U každého úkolu najdete 4 možné odpovědi - pouze jedna z nich je správná.
Písmeno, které označuje správnou odpověď zapíšete do doplňovačky. A to do políčka, které je označeno číslem úkolu.
Pokud najdete všechny úkoly, tak se vám určitě podaří vyluštit tajenku. Pro úspěšné luštitele máme připravenou malou odměnu, kterou si mohou vyzvednout přímo ve škole
a to v úterý 6. dubna od 13:00 do 15:00 a ve čtvrtek 8. dubna od 13:00 do 15:00. Nezapomeňte vzít doplňovačku s sebou.
Pokud by vám tyto termíny nevyhovovaly, tak napište a domluvíme se individuálně.
Velikonoce ve světě - doplňovačka ke stažení zde:
Prstová rozcvička
Máme pro vás výzvu. Zkuste si prstovou rozcvičku. Skvěle se pobavíte a k tomu si procvičíte prsty, koordinaci pohybů a levou i pravou mozkovou hemisféru. A učení pak pro vás bude hračka! My jsme to vyzkoušeli u nás ve škole. Myslíte se, že bez dětí je škola prázdná? Omyl, ve škole je stále co dělat i když nám všichni už moc chybíte.
Zkuste nás překonat - v tabulce zveřejníme výsledné časy všech zaměstnanců, kteří se výzvy zúčastnili. (právě zpracováváme)
Myslíte si, že na videu podle rukou poznáte, kdo je kdo?
Podzimní pohádkové putování s tajenkou
21. listopadu oslavujeme Světový den televize. A znáte postavy z televizních večerníčků? Pojďte si to vyzkoušet.
Obrázky pohádkový postaviček můžete hledat na níže uvedené trase. U každého obrázku je otázka a vy si správnou odpověď zapíšete do křížovky. A budete luštit a luštit, až vyluštíte tajenku. Trasa bude připravena od pátku 6.11. (odpoledne) do neděle 8. 11. - trasu označíme fáborky (nevíme zda vydrží), ale pevně věříme, že se neztratíte! Na pohádkovou výpravu můžete vyrazit kdykoliv, dle vlastního uvážení. Jen pamatujte na to, že stále platí zákaz nočního vycházení :-).
Prosíme Vás vzhledem k epidemiologické situaci v ČR o dodržování platných vládních nařízení. Tak abychom se mohli co nejdříve vrátit do školy a do školní družiny.

Až budete mít vyluštěnou křížovku, tak tajenku zašlete na e-mailovou adresu markova@zsceladna.cz a my vám odešleme malou odměnu, kterou si můžete vytisknout. Budeme rádi, když připojíte i fotky z putování.
Vysvětlení trasy: Od kamenného mostu, který najdete, když pojedete směrem od Čeladné na Frýdlant za Kovárnou a farmou odbočíte vpravo. Vydáte se po proudu řeky a půjdete cestičkou kolem ní, až dojdete k "dřevěnému mostu" (nedaleko čerpací stanice Shell). Dřevěný most přejdete a půjdete směrem proti proudu řeky, zase zpět ke kamennému mostu.
křížovka ke stažení ve formátu PDF nebo WORD
Znáš svou Čeladnou?
Zkuste se otestovat, jak dobře znáte obec jménem Čeladná. Čeká na vás 10 otázek a jen jedna z nabízených odpovědí je správná. Tak klikněte na odkaz a můžete hrát. Doporučení - přepněte si hru do režimu na celou obrazovku. Tak co, jak jste dopadli?
Pojďte s námi soutěžit
Vyhlašujeme fotosoutěž na téma PODZIMNÍ VÝZDOBA U NÁS DOMA. Tentokrát můžete popustit uzdu své fantazii, vyfotit a pak poslat k nám do školy hezkou fotku podzimní výzdoby.
Narozeniny České republiky
28. října slaví naše Česká republika narozeniny. Webová stránka www.kukando.cz pro vás připravila prima omalovánku s českým lvem - ke stažení zdarma. Počasí k procházkám neláká, tak můžete vzít pastelky nebo fixy do ruky a hurá na to!
Zvuky podzimu

Tentokrát jsme nakoukli na stránky k Evě Jamníkové, která jako houslistka a hudebně - pohybová pedagožka, má skvělé nápady. Zkuste se zaposlouchat do zvuků podzimu. Stojí to za to!
Úsměv do schránky
Víme, že dokážete pomáhat! A tady je opět příležitost, tentokrát pro babičky a dědečky, kteří nemohou být se svými rodinami. Možná, že by je potěšila pohlednice od vás. Více o hezkém projektu zde:
Cílem projektu Úsměv do schránky je zprostředkovat formou pohlednice vlídná slova
klientům v domovech pro seniory a dalších státních i nestátních zařízeních. Opuštění lidé
zde tvoří mnohdy až třetinu obyvatel.
Každou zaslanou pohlednicí můžeme i mimo krizovou dobu vyjádřit solidaritu a podporu
všem seniorkám a seniorům, protože díky krizi víme, že každý úsměv se počítá.
A jak to funguje? Z nabídky si vyberete zařízení, kam chcete poslat pohlednici. Pak už jen stačí vybrat pohlednici nebo ještě lépe nakreslit nějaký obrázek a poslat ho na uvedenou adresu.
Podzim
Jitka Dolejšová
Obloha je šedivá
jak kožíšek myšky,
veverky si na zimu schovávají šišky.
Listí už je na zemi,
dělá cesty zlaté,
Po nich podzim přichází:
"Tak, tady mě máte."
Putovní kamínky - kamínky pro radost
Už jste slyšeli o putovních kamíncích ? Možná, že už jste během výletu našli někde položený malovaný kamínek. Pokud ano, tak se mrkněte na zadní stranu. Pokud jste tam našli PSČ (poštovní směrovací číslo) a odkaz na FB skupinu, tak vězte, že se jedná o putovní kamínek. Pokud takový kamínek najdete, tak je postup následující.
Kamínek vyfoťte a poproste někoho, kdo má účet na Facebooku ať tyto fotky vloží do FB skupiny, která je uvedena na zadní straně kamínku. Kromě fotek se ještě uvádí místo nálezu a PSČ kamínku. Takhle může autor, který kamínek ozdobil, své dílo dohledat. A teď máte dvě možnosti
1) Můžete si kamínek nechat "pro štěstí" nebo "pro radost" .
2) Můžete kamínek přenést někam dál a položit ho na jiném místě. Klidně ho vezměte s sebou na výlet. Hlavně ho, prosím, položte na viditelné místo, aby měl šanci, že ho najde někdo jiný.
Do malování kamínků se můžete pustit i vy sami nebo společně s rodinou, kamarády...
Nejlepší je k malování kamínků použít akrylové barvy nebo fixy např. Decor pen Centropen nebo fixy POSCA. To je pak jistota, že obrázek na kamínku vydrží i v dešti či rose. Na zdaní stranu napište poštovní směrovací číslo (Čeladná má PSČ 73912). Vy na Facebooku mít účet ještě nemůžete, ale vaši rodiče či starší sourozenci ano, tak je poproste, aby vám pomohli se sledováním cesty vašeho kamínku. A i kdyby se kamínek nevydal na dalekou cestu, tak může udělat radost někomu, kdo to zrovna potřebuje.
Nezapomeňte na závěr obrázek na kamínku přelakovat bezbarvým lakem. Tak hodně úspěchů a těším se, že nějaký kamínek najdu i u nás v Čeladné.
Pokud najdete putovní kamínek nebo namalujte, tak neváhejte a pochlubte se i tady! Rádi zveřejníme vaše fotky. Takže kamínkům zdar!!!


Tahle "baletka" byla nalezena při výletu na Martiňák. Byla přenesena a uložena na náměstí v Čeladné.

Podle PSČ se kamínek vydal na cestu ze Studénky.
Co teď letí ? Vtipy, děti
Povídají si děti na táboře:
" Nemám nic proti stezce odvahy, ale jít mimo dosah wi-fi, to už fakt přehnali."
Chlapeček si se zájmem prohlíží svou tetu, co přijela na návštěvu. Po chvíli smutně říká: "Tetičko, ty jsi tááák ošklivá." Zděšená matka ho okamžitě odvádí do vedlejšího pokoje a hubuje mu: "Jak tohle můžeš říct vlastní tetičce? Koukej mazat zpátky, omluv se a řekni, že tě to mrzí!" Tak chlapeček jde, postaví se před tetu a upřímným hlasem povídá: "Tetičko, mě tak mrzí, že jsi ošklivá."
Tříletý chlapeček zvedne telefon. Volající se dožaduje hochovy maminky. Chlapeček do telefonu šeptá: "Maminka nemůže, má moc práce." Hlas se tedy ptá po tatínkovi. Chlapec dál šeptá: "Ten má také hodně práce." Volající se tedy ptá, zda je u nich doma nějaký jiný dospělý. Chlapec stále šeptá. "Ano, je tu policista. Ale taky má hodně práce." Volající se tedy ptá dál, jací dospělí tam ještě jsou. Chlapec šeptá, že v bytě jsou ještě hasiči, ale také nemají vůbec čas. Volající už to nevydrží a rozčileně se ptá, co tam všichni dělají?! Chlapeček vítězoslavně šeptá: "Hledají mě!"
Přijdou rodiče pro dítě do družiny. Je pěkný slunečný den, děti sedí na pískovišti, každé má v ruce mobilní telefon a paní druži spí na lavičce opodál.
"Prosím Vás, paní druži, to se nebojíte, že se Vám nějaké dítě ztratí?"
"Kdepak, kam by chodili, vždyť wifi signál je jen u pískoviště..."
Přijde ve výtvarné výchově paní učitelka k Pepíčkovi a ptá se ho:
"Proč si udělal tatínkovi modré vlasy?"
"No protože nemám pastelku která maluje plešatě."
Nudíte se? Tak to ne!
Nakoukli jsme ke skautům a objevili tam seznam 50 věcí, které byste měli zažít do 12 let. Tak se koukněte a hned si můžete začít odškrtávat.
Kamínky a "blbinky"
Často chodíme ven a děti moc baví hrát si s kamínky. Vyzkoušejte svoji fantazii a zkuste si z kamenů a kamínků něco zajímavého postavit. Pro malou inspiraci posíláme ukázky obrázkových kamínků, které vytvořily děti z družiny. A protože bylo po dešti, tak přidáváme i "vodní" obrázky.








Masožravá květina
V družince jsme vyráběli "masožravky". Škoda, že na obrázku není vidět, jak se kytkám dá otevřít pusa. To byste viděli že ji má plnou zubů.
MASOŽRAVÁ KVĚTINA
Jiří Žáček
Máme doma místo psa
kytku masožravou
(a kdo tomu nevěří,
ať si vrtí hlavou).
Sní tři párky k obědu,
je to kytka cvalík -
a že štěká jako pes,
říkáme jí Alík.

Jak na to:
1. Nakresli si stonek nebo stonky, to podle toho kolik masožavek chceš mít na obrázku. Dokresli i listy. Můžeš použít vodovky, temperové barvy nebo pastelky či fixy.
2. Připrav si kousek barevného papíru a ten přelož na půlku. Teď vystřihni hlavičku masožravky, tam má tvar písmenka "U". Když budeš stříhat, tak nezapomeň dávat pozor na to, aby nahoře byl papír přeložený a rozevíral se dole. Jen tak se ti podaří vystřihnou květinku s otevírací pusou.
3. Teď si můžeš vybarvit pozadí obrázku a je čas na lepení. Nejdřív nalep hlavičku kytky na stonek, pak si vystřihni z bílého papíru zuby a dolep je masožrave do otevřené pusy. Nakonec dokresli nedo nalep oči. Pokuse ti bude chtít, tak můžeš masožravce i nakreslit i "potravu". Co myslíš, čím se taková masožravka živí?
Pro mlsné jazýčky
Víkend má být deštivý, tak co kdybyste si upekli něco dobrého. Máte rádi čokoládové muffiny? Paní druži vám ukáže jak na to. Dobrou chuť!!! Vy co půjdete zítra do školy, si muffinek vzít na svačinu.
Vyznáte se v bludišti?
Dnes máme pro vás bludiště. Ale ne jen tak obyčejné, ale číselné. Podaří se vám najít cestičku z čísel od 1 do 20. Čísla v bludišti musí spolu sousedit a musí jít postupně od jedničky po dvacítku.
Pokusy z kuchyně
Dnes máme pro vás videonávod na pokus, který si můžete zkusit sami. Stačí vám k tomu vajíčko, ocet, sklenice a trpělivost. Uvidíte, jestli se vám také povede nechat zmizet vaječnou skořápku.
Tak co, povedlo se? A příště zkuste skořápku potřít kvalitní zubní pastou. Co myslíte, že se stane?
Hry vašich rodičů
je to hračka, dnes je tady PŘEBÍRAČKA
Zkuste se zeptat maminek a možná i babiček, zda si vzpomínají na přebíračku. Je to hra s provázkem, který se dá přebírat tak dlouho, dokud se nezamotá :). I my jsme si vyzkoušeli zavzpomínat a natočili jsme pro vás následující video. Pro lepší pochopení ještě přidáme pár odkazů. Tak ať se vám v přebíračce daří!
web. stánky s vyfoceným postupem přebírání provázku:
videonávod na přebíračku:
Buď připraven v pozoru - nezapomeň na školu
Už jsme doma od 11. března, to už je fakt dlouho. Vzpomínáte si ještě jaké to ve škole je? Vzpomínáte na všechno, co jste se ve škole naučili? Máme pro vás připravené ČELADENSKÉ ŠKOLNÍ KOLEČKO. Jedním klikem roztočíte kolo a pak už čekejte na vylosovaný úkol. Dokážete ho splnit? Některé úkoly jsou opravdu těžké. Přejeme vám příjemnou zábavu.
MEZINÁRODNÍ DEN RODINY
Mrkněte do kalendáře, dnes 15. 5. je mezinárodní den rodiny. Máme pro vás pár tipů jak si tento den můžete společně užít. Tak hurá do toho!!!
Pokud si chcete podklady vytisknout, nabízíme soubor ke stažení zde:
Obrázkový rébus
Zkusíte trošku potrápit hlavičky a vyluštit obrázkový rébus?
VELKÝ OBRÁZKOVÝ RÉBUS
Dařilo se vám rozluštit zašifrované obrázky? Chtěli byste ještě další? Pak máme pro vás výzvu. Zkuste svým důvtipem odemknout šestnáct zámečků!!! Určitě to zvládnete a pokud byste si nevěděli rady, pak stačí kliknout na žárovku a dostanete nápovědu. Držíme vám palce!
Klikněte na zelený obdélníček a pak si vyberte si zámeček, který chcete otevřít jako první.
S paní druži na rybách II.
Paní druži se opět vypravila k řece na ryby. Natočila pro vás video o tom jak se chytají ryby a jak se chová správný rybář u vody. Zde se jí tentokrát povedl větší úlovek než při minulé výpravě, to uvidíte. Pusťte si video S paní druži na rybách II.
Družinka trochu jinak PEXESO speciál
Máme pro vás připravené pexeso, které jsme vytvořili z fotografií našich webových stránek. Můžete si zahrát sami proti počítači nebo proti svým kamarádům či spolužákům. Stačí kliknout na odkaz https://www.pexeso.net/druzinka-trochu-jinak/PJ9WR , sjedete dolů a kliknete na HRÁT PEXESO. Nezapomeňte si zvolit odpovídající náročnost, na začátek doporučujeme 12 kartiček.
Můžete hrát sami a nebo si zvolit protivníka. Pokud si za protivníka vyberete typ hráče člověk, pak oba budete hrát na tomto jednom počítači a po tazích se budete střídat. Počítačoví protivníci budou hrát automaticky, když na ně dojde řada. Vzdálenému člověku při zahájení hry odešlete (přes mail, icq, skype) odkaz pro připojení, který se vygeneruje po kliknutí na tlačítko 'Hrát pexeso'. Tento odkaz vzdálený člověk zadá do svého prohlížeče a tím se připojí ke hře. Pak bude vyzván k otočení kartiček vždy, když na něj dojde řada.
Užijte si prima zábavu!
Vyrobte si kopretinku, jako dárek pro maminku
Kopretiny
František Hrubín
Kopretiny, kopretina,
všechny stejné, každá jiná.
Fouká větřík, v louce tráva
pod větříkem polehává.
Kopretiny však se smějí,
tančí s ním a dovádějí,
dokud neodletí jinam,
k jiným bílým kopretinám .
Videonávod k výrobě kopretiny, kterou můžete vyrobit jako dárek pro maminku a nebo jen tak pro radost. Šablonku si můžete stáhnout zde:
Moje milá maminko
V neděli 10. května slaví všechny maminky na světě svůj svátek. Přinášíme vám videonávod na výrobu přáníčka pro maminku. Tak nezapomeňte v neděli maminkám popřát k svátku a když přidáte ještě objetí a sladkou pusu, tak bude mít vaše maminka určitě radost.
Pátračka v naší škole
Vzpomínáte si ještě jak to v naší škole vypadá? Ta si to vyzkoušejte! Pořídili jsme dnes ve škole několik fotek a na vás je, abyste určili na kterých místech ve škole jsme je pořídili. Tak hurá na testík! Nebojte se, není to na známky.
Návod na vyplnění:
- přečti si otázku a podívej se na fotografii a vyber si jednu ze čtyř nabízených odpovědí (na tu klikni)
- na konci klikni na ODESLAT
- pak "roluješ" nahoru na začátek testíku a klikneš na ZOBRAZIT SKÓRE
- zobrazí se ti vyhodnocení tvých odpovědí a neboj, dozvíš se i správnou odpověď. Přečti si i komentář k odpovědi.
Velká super pátračka
Pokud se vám testík líbil, zde si můžete spustit Velkou pátračku - testík s 12 fotkami, které jsme pořídili u nás ve škole. Dokážete vypátrat kde jsme fotili? Tak neváhejte a klikněte na odkaz v zeleném talčítku.
Nás to baví, když jste hraví
Dnes jsme si vyzkoušely hru "vzdušný katapult" a můžu zodpovědně prohlásit, že jsme se dost pobavily. Míčky i plastové kostičky si ze začátku létaly, kam chtěly. Postupně jsme začaly ovládat techniku a vymýšlet další a další disciplíny. Zkuste si to také, a uvidíte, že se pobavíte. Jen pozor, po této hře bude závěrečný úklid trochu náročnější :-).
Květen už je tu
V kalendáři jsme otočili další list a máme tu květen. Pranostiky praví že, studený máj - v stodole ráj nebo májový deštíček - poroste chlebíček...
Dnes jsme si vypůjčili tip od deváťáků, kteří dostali za domácí úkol z fyziky natočit krátké video na téma zvuk. Měli za úkol zkusit rozeznít skleničku a pokusit se zahrát nějakou melodii či písničku. Děkujeme paní učitelce Bártové za prima nápad a žáku IX. třídy za poskytnutí videa.
Jak na to? Prsty namočte do vody a krouživými pohyby hlaďte okraje skleničky. Podle toho kolik tekutiny je ve skleničce, takový tón uslyšíte. Asi to nepůjde hned napoprvé, ale pamatujte, že cvičení dělá mistra. Přejeme vám hodně zábavy.
Čarodějnice
Dnes máme poslední dubnovou noc, která je tradičně spojována s upalováním čarodějnic. V dávných dobách se údajně na 30. dubna scházely čarodějnice na kopcích, kde se domlouvaly s ďáblem na tom, jak co nejúčinněji škodit lidem. A protože se čarodějnice prý bály ohně, začali lidé ohně rozdělávat, aby je slet čarodějnic nijak neohrozil.
Noc ze 30. dubna na 1. května je významným datem. Objevuje se totiž v kalendáři přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Proto ji byla připisována magická síla. Keltové v tento čas slavili jeden ze svých nejvýznamnějších svátků - Beltine, jímž pro ně začínalo kalendářní léto a s ním festival radosti a života.
Magická noc dodává čarovnou sílu i bylinám, které během ní natrháte. Zvláště pak, je-li to o půlnoci a o úplňku. Velkou moc může mít třeba obyčejný šeřík, který byl vysazován před dvory, zahrady a stavení, aby odehnal zlé síly. Věřilo se totiž, že větvička šeříku dokáže ochránit hospodářství před zlými čarodějnicemi.
Ježibabí havárka
Ježibaba ježatá
spravuje si košťata.
Nevymetá z kouta smetí,
na koštěti k lesu letí.
Narazila do krmelce,
udělala kotrmelce.
Z huby jazyk vystrčila,
dva zuby si vyrazila.
Je to pravda, je to tak,
baba nemá řidičák.
Podařil se nám skvělý kousek - zachytit čarodějnický rej. Poznáte kdo si takhle krásně zařádil?
Máme pro vás výzvu. Přestrojte se za čarodějnici nebo čaroděje a pošlete nám fotku, jak vám to slušelo. Nebo zkuste namalovat či vymodelovat čarodějnice třeba z plastelíny.
A je tady pohádka
Dnes vám paní druži přečte pohádku o Mášence, které se podařilo přechytračit medvěda.
Nás dnes pozlobila technika a tak uvidíte video včetně karaoke verze, kdy si můžete zkusit vyprávět pohádku sami.
Máme tady na míru, pro vás loutky z papíru
Co takhle si zahrát loutkové divadlo? Vystřihněte si z papíru "herce", nalepte na špejli, můžete si vyrobit i kulisy a divadlo může začít. My jsme pro vás připravili loutky k pohádce o Mášence a medvědovi.
Nabízíme loutky ke stažení zde:
Do přírody se nechodí na návštěvu - jsme tam doma!
Britská organizace The National Trust, která se zabývá ochranou přírody a památek, sestavila seznam 50 zážitků, které by mělo dítě zažít do svých 12 let. Vycházeli při tom ze zjištění vědců, že do 12 let si děti utvářejí vztah k přírodě a okolí.
Na stránkách www.jdeteven.cz je pro vás přeložili a sestavili do přehledného seznamu. Máme štěstí, že žijeme na vesnici a přírodu máme všude kolem nás. Proto neseďte doma a honem ven. Užijte si krásné počasí.
Ke stažení a k vytištění zde:
Nepojedem do Kolína, pobaví nás plastelína
Máme pro vás tip na výrobu domácí plastelíny. Připravte si:
150 gramů hladké mouky; 75 gramů soli, 300 mililitrů vody; 2 lžíce octu; 1 lžíci oleje; můžete přidat potravinářské barvivo a vonný olejíček. Dále budete potřebovat teflonovou pánev; mísu a vařečku. Ještě si přivolejte na pomoc někoho dospělého, protože plastelínu budeme vařit.
Těšíme se vaše postavičky a zvířátka z plastelíny. Pochlubte se a pošlete nám fotku. Rádi je zveřejníme.
U dopravní cedule vyrostly dvě bledule...

... blízko telegrafní tyče, vyrostly dva petrklíče.
Poznali jste slova z písničky " Jaro dělá pokusy"? Venku je nádherné počasí , máte už plán na víkend?
Máme pro vás výzvu - staňte se "tajným jarním agentem". Zkuste splnit všechna zadání z JARNÍ PROCHÁZKY. Pokud najdeš...dotkneš se...splníš úkol, zaznačíš si do prázdného čtverečku. Až budou všechny volné čtverečky vyplněny, máš hotovo - hurá!
Věříme, že budete mít oči otevřené dokořán a plnění této výzvy bude pro vás hračka.
Soubor Jarní procházka ke stažení zde:
Zavolej si tátu s mámou, pojďte si hrát na cvrnkanou
Dnes jsme pro vás připravili "cvrnkanou". Je to hra pro dva hráče, ke které budete potřebovat:
tužku, papír (velikost A4 - to je jako velký sešit) a minci. Máte vše připraveno? Tak můžeme začít!
22. dubna Den Země
Původně se byl tento svátek oslavou příchodu jara. V současnosti si připomínáme ekologicky motivovaný svátek, který upozorňuje lidi na dopady ničení životního prostředí.
anglicky: Earth Day německy: Tag der Erte
Chtěli jsme natočit video o tom, jak dlouho se rozkládají některé z odpadků, které vytváříme v našich domácnostech. Bohužel z časových důvodů, jsme pro vás toto video nenatočili. Podívejte se na následující tabulku a pochopíte proč to nešlo...

K odpočinku pohovka a k luštění křížovka
Máme tady pro vás bylinkovou křížovku. Nápovědu hledejte v básničkách a v příspěvku Barykova botanika. Věříme, že to pro vás nebude problém.
Pro kontrolu si zde můžete stáhnout řešení. Stačí kliknout na odkaz:
Ráj domova
Jan Čarek
Jen si, děti, všimněte,
co je krásy na světě!
Jen se, děti, rozhlédněte,
co tu kolem kvítí kvete!
Kelímková lupa
Na stránkách www.ucenivenku.cz jsme pro vás našli tip na výrobu kelímkové lupy, která by se vám mohla k pozorování přírody hodit.
Pro lepší čitelnost si můžete soubor stáhnout zde:
Takoví jsme byli
V této době, kdy nemůžeme do školy a někteří rodiče nemohou do zaměstnání, je možná vhodná chvíle na to, abyste si společně prohlédli rodinná alba. Určitě budete překvapeni na jaké historky si při prohlížení fotek rodiče vzpomenou. Možná že se dozvíte něco nového z rodinné historie a oprášíte vzpomínky i veselé historky.
Požádali jsme kolegy z naší školy, ať zapátrají v rodinných archivech, a podělí se s námi o své fotografie z doby, kdy ještě oni sami byli dětmi. Věřte tomu, že i oni uměli zlobit, vrtat se v jídle, vyrušovat v hodinách, používat taháky či dokonce opisovat a napovídat. A nyní úkol pro vás. Poznáte kdo je kdo?
Malá nápověda, zde jsou jména pedagogů, které byste měli poznat na fotkách. Přidali jsme i dvě jména navíc, to abyste to měli těžší :-). Ty dvě osoby mezi zde zveřejněnými fotkami nenajdete. Teď už zkuste přiřadit jména pedagogům k fotkám těch roztomilých dětí, kterými kdysi oni byli.
Tak co tipli jste si, kdo je kdo?
Rozluštění hádanky si můžete stáhnou zde:
Nemějte pochyby a pojďte s námi na ryby
Zveme vás k řece Čeladence na ryby. Nemáte rybářský lístek? Nevadí, paní druži vám ukáže co všechno musí znát a umět správný rybář. Podaří se ji chytit zlatou rybku? Podívejte se a uvidíte.
Věděli jste, že paní druži je rybářka? Pokud by vás chytání ryb bavilo, tak se můžete příští rok přihlásit do rybářského kroužku, který funguje na naší škole. Tak tedy...Petrův zdar!
Výzva pro šikuly a šikulky. Nakreslete, vyrobte, upečte, vymodelujte...zlatou rybku. Pak svůj výrobek vyfoťte a pošlete k nám. Paní druži bude mít radost a my rádi vaše fotky uveřejníme.
Je libo ředkvičky?
Dnes máme pro vás návod, jak si můžete vypěstovat vlastní ředkvičky. Co říkáte, tohle stojí za pokus a za měsíc máte ředkvičky na stole. Z vlastnoručně vypěstovaných plodů si můžete vyrobit skvělou pomazánku.
Znáte pana Ředkvičku paličku? Slyšeli jste o Banánovém království? Tak vzhůru do pohádky, kterou pro vám tentokrát přečte herec Miroslav Donutil. Odkaz zde:
Pro mlsné jazýčky
Viděli jsme sýkorku, jak létala po dvorku
Podívejte se na video, které pro vás natočila dcera naší paní sekretářky u nich na zahradě.
O malých a na pohled něžných sýkorkách je známo, že jsou to ve skutečnosti drsňáci a nezaleknou se ani většího soupeře. Obzvlášť v době hnízdění mají hodně kuráže a snaží se uhájit své teritorium. Tenhle ptáček byl přesvědčen, že bojuje s jiným samečkem.
Jaro ožívá je mezinárodní projekt, jehož cílem je zvýšit zájem dětí o přírodu a ochranu stěhovavých druhů ptáků. Zájemci zasílají na stránky www.springalive.net svá první pozorování pěti snadno rozeznatelných ptačích druhů: vlaštovky obecné, čápa bílého, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Zde pak z těchto pozorování vzniká aktuální mapa neuvěřitelné každoroční cesty stěhovavých ptáků. Zapojíte se také?
https://www.springalive.net/cs-cz/migrations
Nejsme žádné chudinky, potrápíme hlavinky
jarní sudoku pro vás připravila paní druži Petra Jurečková
Nabízíme sudoku se stažení i s řešením
ÚSMĚV DO SCHRÁNKY
Máme pro vás tip, jak můžete vykouzlit úsměv některému z obyvatel domovů pro seniory. Můžete napsat pozdrav na pohlednici a potěšit tak ty, kteří jsou v této době ohroženi a možná se cítí být sami. Bližší informace zde:
Hádanky
zapátrali jsme na internetu a vybrali pro vás pár vtipných hádanek
vyluštění si můžete stáhnout v přiloženém souboru
1) Neustále to mění tvar a přesto je to pořád kulaté. Co to může být?
2) Co roste kořenem vzhůru?
3) Proč nemůže být člověk žijící v Čechách, pohřben na Moravě?
4) Víte, jak se nejsnadněji stanete milionářem?
5) Víte, jak v Japonsku zavoláte hasiče?
6) Víte, jak se dá pomocí vody získat světlo?
7) Kde musíte postavit dům, pokud chcete, aby všechna okna směřovala na jih?
8) Mám otce i matku, ale nejsem jejich syn. Kdo jsem?
9) Žili - byli tři bratři a každý z nich měl jednu sestru. Kolik jich bylo dohromady?
10) Předhoníš-li na závodech druhého běžce, kolikátý poběžíš?
11) Některé měsíce mají 30 dnů a některé 31 dnů. Který měsíc má 28 dnů?
12) Na sluníčku se k nám přidá a nejde se ho zbavit. Co je to?
zde si můžete stáhnou soubor ODPOVĚDI NA HÁDANKY
Je libo společenskou hru?
Baryk pro vás na internetu vyčmuchal stránku, která vám nabízí zdarma ke stažení společenské hry jako např Dobble, Dixit, Cortex a jiné. Odkaz zde:
https://print-and-play.asmodee.fun/cs/
VELIKONOČNÍ TÝDEN
s družinou...trochu jinak
Připravili jsme pro vás malou směs nápadů, rad, tipů s tématikou Velikonoc. Pojďte se s námi na svátky jara připravit.
Pokusíme se vám představit jednotlivé dny velikonočního týdne. Každý z nich má svůj název, význam a symboliku. Tak co říkáte...jdeme na to?
Květná neděle
Zkusíte si vytvořit takový obrázek? Jak na to vám poradí zde?
https://vytvarne-namety.cz/index.php/98-svatky-a-tradice/velikonoce/724-kocicky-otisk-prstu
Budeme rádi, když nám pošlete fotku vašich kočiček.
Modré pondělí

Název tohoto dne je odvozen pravděpodobně od toho, že v kostelích se tento den vyvěšuje modrá látka. Pro hospodyňky to znamená zahájení velkého úklidu.
Modrý zajíc
návod na výrobu...krok za krokem...jasně, stručně...
Déčko pro vás připravilo prima VELIKONOČNÍ HRU
Podařili se vám "zajdové"? Tak se pochlubte a pošlete nám fotku vašeho výrobku. Těšíme se.
Šedivé úterý

Šedivá barva v názvu tohoto dne je nejspíš připomínkou zvyku, který se v tento den dodržoval. V domácnostech v tento den se vymetal prach a pavučiny. A jak jste na tom vy, už jste pomohli rodičům s úklidem?
KOSTIČKY
Jaro už je tu. Ví to i klaun Kostkáč. Pokud máte zájem, můžete se na pořad Kostičky podívat tady. Klikněte na odkaz https://decko.ceskatelevize.cz/kosticky
Velikonoční pohádka kohoutech, bouřce a duze
od Ivana Martina Jirouse... vypráví paní "druži" :-)
Aby šedivé úterý nebylo tak šedivé, tak je tady barevná pohádka. Co říkáte na takovou procházku. Máme štěstí, že žijeme na vesnici a tady to na každém dvoře "krákoře".
Kolíčková slepička
Zkusíte si vyrobit slepičku z kolíčku?
Škaredá středa

Veselé pískání
Pro dobrou náladu jsme přidaly "pískací" video. U jeho natáčení jsme se skvěle bavily. Víme, že to není hudebně dokonalé, ale třeba vás to pobaví. Tak se nebojte a zpívejte, muzicírujte, protože trochu hluku, výskotu a jásání k jaru patří. Nezapomeňte, že je dnes nebezpečné mračení. A nejen dnes.
Máte tady středu, které říkáme škaredá. V tento den byste se neměli mračit a škaredit, protože by vám to mohlo zůstat po celý rok.
Takže žádné mračení :). Pamatujte, že s úsměvem jde všechno líp... to vám můžeme potvrdit!
Copak dělali v v domácnostech v letech minulých? Vymetali saze z komína (to vy už asi neznáte) a pekly se Jidáše. Pozor...jíst se budou zítra, to znamená na Zelený čtvrtek. A pokud je stihnete sníst ve čtvrtek ještě před východem slunce. Podle pověry v tuto dobu mají magickou moc a zajistí vám pevné zdraví i ochranu před uštknutím hada či píchnutím vosy.
Recept na Jidáše
1) příprava kvásku - 250 ml teplého mléka, 1 lžíce cukru, 1 kostka droždí = necháme vzejít
2) příprava těsta - 100 g rozpuštěného másla, 500 g polohrubé mouky, špetku soli, 2 žloutky, hrst nasekaných ořechů, hrst namočených rozinek a přidáme kvásek
3) Vymícháme těsto dohladka a necháme vykynout. Přikryjte mísu s těstem utěrkou a nechejte hodinu na teplém místě kynout.
4) Z vykynutého těsta odkrajujeme kousky, ze kterých vyválíme váleček. Stočíme do uzlíku a poskládáme na plech. Nezapomeňte dát nejdřív na plech pečící papír, až na ten klademe připravené Jidáše. Před pečením potíráme bílkem.
5) A šup s plechem do trouby. Pečeme na 200 stupňů asi po dobu 15 minut.
6) Během pečení si připravíme polevu z 50 gramů rozpuštěného másla a k tomu přidáme 2 lžíce tekutého medu.
7) Jidášky hned po upečení, tedy ještě horké, potíráme medovou polevou.
Dobrou chuť.
Našli jsme i video, kde je vysvětlen postup:
Jak Baryk pekl jidáše
Zelený čtvrtek
Na Zelený čtvrtek je vše zelené vítáno. Při přípravě pokrmů se hojně využívají jarní bylinky, jako je špenát, pažitka či kopřivy. A co k snídani? Přece Jidáše, které jsme si upekli už včera. Pokud to stihnete před východem slunce, pak prý budete celý rok zdraví a chránění před uštknutím hada a píchnutím vosy. A pokud jste je nestihli upéct včera, tak si je můžete upéct dnes. Tedy pokud seženete kvasnice. Dobrou chuť!
Na Zelený čtvrtek byste se neměli s nikým hádat, ale také byste neměli nikomu půjčovat peníze. Tím si zajistíte, že se po celý rok vyhnete sporům a budete mít dostatek peněz. Hospodáři chodili třást ovocnými stromy, to mělo zajistit bohatou úrodu ovoce.
Od tohoto dne, až do Bílé soboty neuslyšíte zvonit kostelní zvony. Říká se, že zvony odletěly do Říma.
Pletení pomlázky
Zkusíte si uplést pomlázku z 8 vrbových proutků? Třeba vám pomůže naše video.
Velikonoční říkačky
Upletl jsem pomlázku,
je hezčí než z obrázku.
Všechny holky, které znám
navštívím a vymrskám.
Než mi dají vajíčko,
vyplatím je maličko.
Koleda, koleda
proutek z vrby,
mlsný jazýček mě svrbí.
Koleda, koleda holoubek,
dejte mi něco na zoubek.
Velký pátek

Pečeme velikonoční perníčky
videonávod - krok za krokem - skvělý výsledek zaručen!
Velký pátek je podle pověstí dnem zázraků. V tento den se prý otevírají poklady. Povídalo se, že místo s ukrytým pokladem označuje světýlko nebo zářící kapradí. Také prý zářil otvor ve skále, kdy byl poklad ukrytý.
Na Velký pátek se snažili lidé umýt v potoce ještě před východem slunce. Ptáte se proč? Věřili, že je to dokáže ochránit před onemocněním.
Po vesnici chodily děti s řehtačkami. Ty nahrazovaly zvuky kostelních zvonů, které už ve čtvrtek přestaly zvonit. Pamatujete, říkalo se, že odletěly do Říma. Zvuky řehtaček tak lidem oznamovaly poledne i ranní a večerní klekání.
Také se držel přísný půst, kdy lidé jedli málo a nesmělo se jíst maso. Kromě toho se nesmělo prát prádlo a ani pracovat na zahradě. Naši předkové v tento den dodržovali následující pořekadlo: "Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar."
Recept na perníčky podle Peťky
suroviny:
500 gramů hladké mouky
200 gramů moučkového cukru
2 vajíčka + 1 vajíčko na pomazání perníčků
125 gramů Hery (to je půl kostky :-))
3 polévkové lžíce medu
3 polévkové lžíce kakaa
1 sáček kypřícího prášku do perníku
trošku jedlé sody
postup:
Všechny sypké přísady prosejeme do mísy. Pak přidáme vajíčka, nakrájíme Heru a šup s ní do mísy. Nakonec 3 lžíce medu. Vypracujeme těsto, které necháme cca 2 hodiny odpočívat v lednici. Pak z těsta vyválíme plát a vykrajujeme perníčky. Plech si vyložíme pečícím papírem a pak poklademe vykrojenými perníčky. Můžeme před pečením potřít vajíčkem. Troubu si předehřejte na 160 stupňů a perníčky pečte 6 - 8 minut.
poleva:
1 vaječný bílek
150 gramů cukr moučka
trochu citrónové šťávy
Nezapomeňte cukr a citrónovou šťávu přecedit, aby se vám v polevě nedělaly hrudky. Mícháme, mícháme, mícháme, až je poleva hladká. Pak naplníme zdobící sáček a můžeme se pustit do díla.
Bílá sobota

O bílé sobotě hospodyně ještě před svítáním vymetaly celý dům novým koštětem, aby se v něm nedržel hmyz. Stavení pak mělo zůstat po celý rok čisté.
Muži a chlapci pletli pomlázky a ženy a dívky barvily vajíčka. Děvčata se omývala ranní rosou, byl to prý zaručený prostředek proti pihám.
Dopoledne se před kostelem světil oheň. Lidé ze svých domovů do nich přinesli po polínku. Popelem z posvěceného ohně pak hospodáři posypali louky. Pak šli zatřást stromy, aby je probudili k životu. Tedy pokud tak neučinili již na Zelený čtvrtek.
KRASLICE TROCHU JINAK
Vyzkoušejte si s námi velikonoční pokus. Uděláme si kraslici trochu jinak. A nemusí to být jen kraslice. Napadne vás i jiný obrázek? Pošlete nám fotky, jak se vám pokus podařil.
Jak Baryk barvil vajíčka
fotoreportáž o tom jak pejsek Baryk a paní "druži" zkoušeli barvit vajíčka v cibulových slupkách
Přesný návod jak na to jsme našli zde:
a taky zde:
https://www.sikovny-cvrcek.cz/cibulova-vejce
Vyzkoušejte a pošlete fotky! Budeme se těšit :-).
Chaloupka na vršku
Jak se pomlázky ztratily
Boží hod velikonoční

Na Boží hod velikonoční končil půst a opět se mohlo jíst maso. V kostelích se sloužily mše a tuto neděli všichni spěchali do kostela. Přinášeli s sebou velikonoční pokrmy (beránka, mazanec, chléb, vejce, víno) a v kostele je pan farář posvětil. Pokud přišla v tento den návštěva, dostala vždy kousek svěceného pokrmu. Část svěceného jídla odnášel hospodář na pole, aby zajistil dobrý a hlavně úrodný rok.
K obědu hospodyňky připravovaly bohaté masité pokrmy. Na Boží hod je zvykem péct beránky a mazance, chlapci pletou pomlázky a děvčata barví vajíčka, aby byli připraveni na Velikonoční pondělí.
Dříve bylo zvykem jíst společně vejce, které bylo uvařeno na Velký pátek. To vejce se vařilo s vrbovým a jasanovým proutkem. Pokud by se stalo, že by někdo během roku zabloudi, měl si vzpomenout s kým jedl na Boží hod velikonoční vejce a cestu zpět pak našel natotata :-).
Dnes byste si měli vzít na sebe něco nového, aby vás nepokakal velikonoční beránek.
VELIKONOČNÍ BERÁNEK
Máme tady pro vás recept na velikonočního beránka. Co říkáte, pustíte se do pečení?
VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ

Velikonoce ve světě
Dnes jsme pro vás připravili společenskou hru, kterou si můžete zahrát. Mrkli jsme se do světa, jak slaví Velikonoce tam.
Máme tady Velikonoční pondělí. S ním přichází tolik očekávaná pomlázka neboli šmigrust. Kdysi se tomuto dnu říkalo také Červené pondělí. V tento den chodí kluci, chlapci i muži s pomlázkami vyšlehat děvčata. Odměnou je jim pak malované vajíčko. V každém kraji se vajíčka zdobila jiným způsobem. Na Hané se vajíčka zdobila slámou, na Valašsku se vyráběla škrábaná vajíčka. Tradičním motivem byl bílý škrábaný vzoreček, který připomínal krajku na černém podkladu. Černou barvu získali z přírody a to tak, že se oloupala kůra z olše, nechala se rozvařit v hrnci s vodou a pak v té vodě uvařili vajíčka. Dříve se vajíčka nevyfukovala, ale dávala se šmigrustníkům vařená nebo syrová.
Pondělní obchůzka chlapců se také liší kraj od kraje. Říká se jí šlehačka, šlahačka, mrskut, šmigrust apod. Kluci pak chodí s pomlázkou, tatarem, žílou, korbáček, kocarem nebo kančuchem. Zvláštní názvy, že? U nás se na Velikonoční pondělí chodilo také s jalovcem. Kluci našupali holkám, aby je byly po celý rok zdravé a hbité. Od slova pomladit je odvozeno slovo pomlázka.
soubor VELIKONOCE VE SVĚTĚ ke stažení zde:
pravidla hry
Hrajeme s pajduláčky ze hry Člověče nezlob se + kostka.
Postupujeme po vajíčkách ve směru šipky a to podle o tolik políček, kolik vám padne na kostce.
Pokud stoupneš na vajíčko s číslem, tak plníš úkol. Podle čísla si vyhledáš stát a splníš úkol, který je u toho státu napsaný. Seznam úkolů pro lepší čitelnost je uveden níže.
Pokud úkol splníš, tak v dalším kole pokračuješ dál ve hře. Pokud se ti úkol nepodaří splnit, tak v dalším kole naházíš, ale znovu plníš úkol z předešlého kola. Prostě tak dlouho, až se to povede.
Pravidla si můžete upravovat, tak aby se vám dobře hrálo. Pozor upravená pravidla musí uznat i tvůj soupeř :-).
Tak hurá do toho - kdo bude první v cíli?
Seznam úkolů:
1) MEXIKO: na jeden nádech vyjmenuj 8 sladkostí.
2) ŘECKO: vyber si spoluhráče, se kterým si dáš KÁMEN - NŮŽKY - PAPÍR. Pokud vyhraješ, můžeš pokračovat ve hře.
3) BERMUDY: vyjmenuj 3 věci, které mohou létat.
4) RUSKO: vyjmenuj 3 zvířata, která snášejí vejce.
5) MAĎARSKO: vyjmenuj 8 ženských pohádkových postav.
6) CHORVATSKO: řekni bez chyby jazykolam - NENAOLEJUJE-LI TĚ JULIE, NAOLEJUJI JULII JÁ.
7) IRSKO: soupeř ti řekne 5 zvířat a ty musíš správně pojmenovat jejich mláďata.
8) ANGLIE: dej si na hlavu knihu a pokud zvládneš 10 kroku aniž by ti kniha spadla, takpokračuješ ve hře.
9) FINSKO: vzpomeneš si na jména 3 pohádkových čarodějnic nebo čarodějů?
10) NĚMECKO: zazpívej písničku o vodě nebo o dešti.
11) NORSKO: předveď zvíře a pokud ho soupeř uhodne, tak pokračuješ ve hře.
SPOLEČENSKÉ HRY
V těchto dnech si můžete zdarma stáhnout a vytisknout prima společenské hry jako např. Dobble, Dixit, Unlock a další.
Odkaz zde: